سما شهروندی کوچولو

نامش سما است. از نوآموزان تلاشگر کلاس است. درس های مربی اش، خانم شریفی را خوب یاد می گیرد و به کار می بندد. آن روز مربی در مورد شماره های ضروری صحبت کرده بود. شماره ی 137 را هم آموزش داده بود. سئوالاتی در ذهن سما شکل شکل گرفت. او از مربی مهربانش پرسید: خانم واقعاَ اگربه این شماره ها زنگ بزنیم جواب می دهند؟ آن روز خانم شریفی توضیحات بیشتری به نوآموزان داد. سما هنگام بازگشت از مدرسه با صحنه ای مواجه شد . بلوک آن ها سطل زباله نداشت و سطل مشترک چند بلوک نیز پر از زباله شده بود و مقدار زیادی آشغال روی زمین ریخته شده بود و بوی بدی به مشام می رسید. او دوست داشت زباله ها را جمع کند ولی جایی برای ریختن زباله نبود. سما آرزو می کرد که کاش مردم زباله ها را روی زمین نمی ریختند. سما به خانه رفت و درس خود را پس داد. او تلفن را برداشت و شماره ی 137 را گرفت و ماجرای زباله ها را شرح داد. فردی که پشت تلفن بود، از این کار سما به وجد آمد و از او در مورد مدرسه و مربی و کتاب هایش سئوال کرد. سما داستان را برای او بازگو کرد. ساعتی بعد رفتگران تلاشگر شهرداری در محل حاضر شدند و زباله را جمع آوری نمودند.

روز بعد تلفن مدرسه به صدا در آمد. از شهرداری خاور شهر تماس گرفته بودند. آن ها از خانم شریفی در مورد کتاب شهروند کوچولو پرسیدند و از این که مفاهیم شهروندی را به نوآموزانش یاد داده است، تشکر کردند. مسئولان شهرداری محل اعلام کردند که در حوزه ی کاری خود، با مدرسه همکاری خواهند نمود.

لیلا شریفی مربی مهربان و تلاشگر مرکز پیش دبستانی شکوفه های امید دبستان نجمه خاور شهر واقع در ناحیه ی 1 شهر ری است. او کنون به این می اندیشد که اگر سایر نوآموزانش نیز درس های او را خوب بیاموزند و به کار گیرند، زندگی در محله برای آن ها شیرین تر خواهد شد و ما به این می اندیشیم که اگر هر ساله بیش از 38 هزار شهروند کوچک پیش دبستانی در دستان مربیان ما  خوب تربیت شوند، در آینده ای نزدیک، شهر، استان و کشورما زیبا تر خواهد بود.

/ 1 نظر / 105 بازدید
مازیار کریمیان

با سلام اینجانب مازیار کریمیان بمنظور گسترش فعالیت تجاری (صادرات و واردات) با سایر کشورها به دنبال دوستان و علاقه مندان ایرانی مقیم خارج از کشور جهت همکاری می باشم ، لطفا در صورت امکان راهنمایی و معرفی نمایید. مطئنا لطف شما بی پاسخ نخواهد ماند با تشکر مازیار کریمیان karimian.maziar@gmail.com